Wynajem długoterminowy a leasing

Wynajem długoterminowy cieszy się dość dużą popularnością wśród przedsiębiorców ze względu na możliwość częstej wymiany samochodu na nowe, niższe raty miesięczne czy też wygodę, która wynika z braku konieczności zajmowania się serwisem, oponami bądź ewentualną likwidacją szkód komunikacyjnych w razie wypadku. Niemniej, znaczne grono korzysta z klasycznego leasingu bankowego, traktując to rozwiązanie jako korzystne z uwagi na samodzielne zajmowanie się autem w trakcie użytkowania i pozyskanie go na własność z chwilą zakończenia umowy. 

Drogi Czytelniku, zapewne zastanawiasz się teraz nad tym, która opcja jest lepsza dla Ciebie?! W niniejszym artykule zaprezentujemy informacje, które miejmy nadzieję, że rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości i pozwolą podjąć słuszną decyzję.

Co to jest wynajem długoterminowy?

Chcąc ocenić, co jest dla Ciebie najlepsze: leasing czy wynajem, musisz na początek zaznajomić się z tym, z czym wiąże się wynajem długoterminowy. 

Wiadomo, iż na rynku dostępnych jest wiele sposobów na skorzystanie z auta bez konieczności kupowania go na własność. Jedną z alternatyw jest właśnie wynajem długoterminowy, który polega na otrzymaniu go do własnego użytku w zamian za miesięczną opłatę abonamentową. Przedmiotem zawieranej umowy jest ubezpieczony i sprawny pod kątem technicznym samochód, który wybierany jest spośród kilku lub kilkunastu dostępnych w oparciu o własne potrzeby oraz możliwości. Tego typu usługa może być poszerzona poprzez wykupienie dodatkowych opcji. Kluczowe jest, iż najem długoterminowy nie zobowiązuje do niczego, nie wymaga wykonywania przeglądu za własne środki i inwestowania w pojazd. 

Najem długoterminowy będący odpłatnym użytkowaniem samochodu na czas zobowiązania umowy trwa więcej niż 24 godziny. 

Wynajem długoterminowy to propozycja dla tych, którzy chcieliby używać samochód bez ponoszenia znacznych kosztów. To również dobry pomysł dla osób, które kwestie związane z jego obsługą wolą powierzyć partnerowi zewnętrznemu. To oznacza, iż nie chcą martwić się choćby o naprawy, likwidowanie szkód czy też wymianę opon i odnawianie polisy. Poza tym to odpowiednia możliwość dla potrzebujących pełnej mobilności, z gwarancją otrzymania zastępczego auta w przypadku jakiejś awarii bądź wypadku. To też interesujące taktyczne działanie pod kątem utrzymywania pozytywnego wizerunku poprzez częste zmienianie pojazdu. 

W przypadku wynajmu długoterminowego nie ma potrzeby wpłacenia wkładu własnego. Osoba decydująca się na niego musi zaakceptować regulamin wypożyczalni samochodów i zawrzeć umowę. To właśnie w podpisanym przez obie strony dokumencie ujęte są wszystkie istotne informacji związane z najmem pojazdu. Jest tam podany okres jego trwania, a poza tym wyszczególnione są zobowiązania oraz kwestie dotyczące płatności. Należy pamiętać, że wynajmowane auto musi być użytkowane w nienaganny sposób. Nadmierne eksploatowanie go może skutkować poniesieniem dodatkowych kosztów.

Wynajem długoterminowy a leasing – różnice

Najem długoterminowy a leasing – jaka jest rozbieżność pomiędzy dwoma wariantami? Udzielenie na to pytanie wymaga wyróżnienia kilku zasadniczych kryteriów. Pierwszy z nich dotyczy kosztów. W przypadku wynajmu obowiązuje niższa miesięczna rata. Klient spłaca w ratach jedynie utratę wartości pojazdu, czyli różnicę pomiędzy ceną zakupu, a jego wartością na koniec umowy. W klasycznym leasingu na leasingobiorcę nakłada się wyższą miesięczną ratę i obowiązek spłaty ratalnej całej wartości auta, pomniejszonej o wartość końcową, która ustalana jest indywidualnie. Drugie kryterium odnosi się do tego, kto jest właścicielem samochodu. W żadnym z omawianych rozwiązań nie jest nim osoba korzystająca z usługi. Przy wynajmie długoterminowym własność spoczywa na firmie wynajmującej, a w ramach leasingu na leasingodawcy. Trzecią kwestią jest koszt i obsługa eksploatacyjna pojazdu. Otóż w wynajmie długoterminowym elementy te są po stronie wynajmującego, natomiast w trakcie leasingu musi o nich pamiętać klient. Czwarty wskaźnik jest związany z przebiegiem. Charakterystyczną cechą wynajmu jest zdefiniowany limit km, który ma wpływ między innymi na koszt serwisu. W momencie zakończenia umowy dochodzi do rozliczenia w tym zakresie. Z kolei leasing zwykle nie nakłada żadnych ograniczeń w tym obrębie. Osoba użytkująca auto ponosi koszty serwisu i opon, a także spłaca całą jego wartość, a przebieg nie ma odzwierciedlenia w wysokości rat. Piąta reguła wiąże się z możliwością odkupu samochodu. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej analizowanej opcji istnieje taka ewentualność. Niemniej, wynajmujący najczęściej zwracają je i w to miejsce decydują się na nowe. Leasingobiorcy z zasady pragną odkupić je po jak najniższej wartości, a następnie użytkować przez kolejne lata. Oznaką wspólną jest to, iż rata stanowi koszt uzyskania przychodu.   

Systematyzując, wynajem długoterminowy jest dla osób ceniących sobie wygodę, które gotowe są za to odpowiednio zapłacić. Jedna, stała rata miesięczna do opłaty, jak również dodatkowe usługi to tylko wybrane elementy zachęcające do skorzystania z oferty firm wynajmujących.

Zalety wynajmu długoterminowego samochodu

Chcąc stwierdzić, co jest lepsze: leasing czy wynajem, warto przyjrzeć się zaletom najmu długoterminowego. Trzeba podkreślić, iż posiada wiele mocnych stron. Wśród nich można wymienić między innymi:

 • możliwość nawiązania krótkiej współpracy – doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy są zwolennikami krótszych zobowiązań, bez wymuszania zakupu,  
 • dopasowanie czasu trwania umowy według indywidualnych potrzeb, 
 • niższe opłaty (raty),
 • w cenie miesięcznego abonamentu ujęte są wszystkie niezbędne opłaty – nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty związane np. z ubezpieczeniem, serwisem czy też z naprawą – jest to uwzględnione w cenie najmu, 
 • w ramach abonamentu można wykupić dodatkowe opcje, w tym np. akcesoria, większy limit kilometrów bądź wiele innych, praktycznych opcji, jednak nie ma takiego przymusu,   
 • nie ma konieczności wniesienia wkładu własnego, 
 • duży wybór ofert wypożyczalni samochodowych, 
 • szeroki zakres usług: wynajmowane są zarówno samochody osobowe, dostawcze, vany itd.,
 • dopasowanie oferty do swoich potrzeb, 
 • nie ma potrzeby wykonywania przeglądów za własne środki, 
 • nie ma obowiązku inwestowania w pojazd, 
 • firma wynajmująca nie obciąża firmy i nie wpływa na jej zdolność kredytową,
 • minimum formalności,
 • możliwość zbudowania dużej floty bez angażowania dużych środków finansowych. 

Jak można spostrzec, wynajem długoterminowy cechuje się licznymi korzyściami. Nie bez powodu zyskuje coraz większe uznanie. Biorąc pod uwagę przytoczone informacje można pokusić się o stwierdzenie, że jego rosnąca popularność jest w pełni zasadna.

Wady najmu długoterminowego samochodu

Przeprowadzając analizę porównawczą skutkującą wydaniem opinii, co lepiej sprawdzi się: czy leasing, czy wynajem, nie sposób nie wspomnieć o wadach najmu długoterminowego auta. Otóż nie jest on wolny od słabych stron. Te jednak ograniczają się wyłącznie do kilku kwestii. Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim:

 • w umowie zawarte są sztywne wytyczne dotyczące przebiegu, a w przypadku przekroczenia wskazanej liczby kilometrów nakładane są dodatkowe koszty – limity te są jednak dopasowane do normalnego, codziennego użytkowania, 
 • istnieje możliwość nałożenia dodatkowych zobowiązań finansowych w sytuacji uszkodzenia pojazdu – nie zawsze naprawy są pokrywane przez najemcę, o czym stanowi zawierana umowa,  
 • istnieje opcja, że osoba wypożyczająca samochód ponosi koszty w momencie kradzieży auta,
 • bezpłatne serwisowanie pojazdu jest możliwe jedynie we wskazanych placówkach ASO, 
 • dodatkowa opłata za aneksowanie umowy.

Wynajem czy leasing samochodu – co wybrać?

Na podstawie przytoczonych informacji można odpowiedzieć, co wybrać: leasing czy wynajem? Próbując wskazać, co jest lepsze: wynajem czy leasing samochodu, należy wziąć pod uwagę, jakie korzyści oferują oba rozwiązania i czym różnią się od siebie. Decyzja o tym, która opcja wydaje się dla Ciebie najbardziej korzystna powinna być poparta konkretnymi argumentami. Dlatego też decydując się na którąś z nich przeanalizuj za i przeciw, uwzględniając swoje preferencje oraz możliwości. Rozważ, o jakim aucie myślisz, czego od niego oczekujesz i jakie chcesz mieć zobowiązania. Jeśli cenisz sobie niezależność, wolność finansową, a także masz świadomość, iż samochód to bezzwrotna inwestycja, pomyśl o wynajmie długoterminowym. Jest to opcja, która posiada szereg zalet. Wynajmując auto masz wiele możliwości, zyskujesz bezpieczeństwo, wydajność, komfort i elastyczność. Miej na uwadze, że auta z roku na rok tracą na wartości, a koszty ubezpieczenia, przeglądów technicznych oraz ewentualnych naprawą nie należą do najtańszych. 

Z naszej strony możemy zapewnić Cię, że korzystając z naszych usług w zakresie najmu auta będziesz cieszył się pojazdem w dobrej cenie, unikając zbędnych formalności i kłopotów. Niskie raty, zero konsekwencji i krótki czas realizacji  to wynajem długoterminowy samochodu w Transtor. Nasza oferta jest elastyczna i niezwykle atrakcyjna, więc nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, iż każdy znajdzie coś dla siebie! 

Jeśli w dalszym ciągu nie do końca wiesz, na co się zdecydować, czy na leasing, czy wynajem auta i potrzebujesz więcej danych, skontaktuj się z nami! Udzielimy Ci fachowych informacji oraz niezbędnego wsparcia! Będziesz gotowy na wynajem długoterminowy i wolny od rozterek! Z nami wybierzesz dobrze!

Sprawdź naszą ofertę: