Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać? Kiedy przysługuje?

W ruchu drogowym praktycznie codziennie dochodzi do kolizji i wypadków. Jest to zdarzenie, które przysparza wielu nerwów zarówno poszkodowanemu, jak i sprawcy.

Auto zastępcze z OC sprawcy – jak działa?

Zastanawiając się nad tym, kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy, spieszymy z odpowiedzią. Otóż jeśli jest ono nie z Twojej winy, możesz skorzystać z uprawnienia, jakim jest właśnie pojazd zastępczy z OC sprawcy. W niniejszym artykule dowiesz się, kiedy przysługuje samochód zastępczy, na co uważać, jak wziąć auto zastępcze z OC sprawcy czy też jakiej klasy auto zastępcze z OC sprawcy należy Ci się oraz ile czasu można jeździć autem zastępczym itd.

Kiedy przysługuje auto zastępcze?

Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji bądź wypadku samochodowym, a przy tym nie jesteś winny, możesz zacząć ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC. W tym miejscu należy podkreślić, że wlicza się w nie pojazd zastępczy z OC sprawcy. Auto zastępcze na czas naprawy przysługuje Ci bezapelacyjnie. Niemniej, musi być spełniony jeden warunek. Sprawca musi dysponować ważnym ubezpieczeniem OC. Nie otrzymasz bezpłatnego samochodu zastępczego z OC sprawcy, jeśli osoba dopuszczająca się zdarzenia drogowego nie miała wykupionej polisy.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – podstawa prawna

Co ciekawe, Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą przekonywać Cię, że nie należy Ci się auto zastępcze z OC sprawcy. Przykrym faktem jest, że bardzo często wprowadzają w błąd swoich klientów i celowo nie wspominają o możliwości uzyskania samochodu zastępczego w momencie spowodowania kraksy przez innego uczestnika ruchu drogowego. Ty jako poszkodowany musisz jednak pamiętać o tym, że auto zastępcze z OC sprawcy należy Ci się bezwzględnie i nie ma od tego żadnego odstępstwa. Warto wiedzieć, że wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy należy się właścicielom uszkodzonego pojazdu zarówno prywatnego, jak i wykorzystywanego do celów gospodarczych, nawet, jeśli mają możliwość korzystania zastępczo np. z komunikacji miejskiej. Odnosi się to do jazdy nim regularnie oraz w sposób stały. Uzasadnionym przypadkiem jest też to, że właściciel posiada drugi samochód, jednak nie może go używać, ponieważ na stałe wykorzystywany jest przez innego członka rodziny lub ma zastosowanie do innych celów niż zniszczone auto. Dla przykładu, jeden z nich jest samochodem dostawczym, natomiast drugi autem prywatnym. Poza tym dotyczy to szkody częściowej (Twój samochód uległ uszkodzeniu i wymaga naprawy) oraz całkowitej (Twoje auto zostało uszkodzone w takim stopniu, że koszty naprawy przewyższają jego wartość). Wykaż się znajomością swoich praw, odwołując się do Kodeksu Cywilnego oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i zastosuj odpowiednią argumentację. Pokaż, że wiesz, kiedy przysługuje samochód zastępczy i nie daj się zbyć. Dokładny opis zdarzenia i obecny stan Twojego pojazdu to wystarczające dowody na to, by otrzymać auto zastępcze na czas naprawy. Co prawda, u większości ubezpieczycieli nie powinno być z tym większego problemu, szczególnie jeśli zgłaszasz się do większych firm współpracujących z wypożyczalniami samochodów w całej Polsce, jednak musisz być przygotowany na różne scenariusze. Najważniejsze jest to, byś twardo stał na swoim stanowisku, domagając się swoich praw. 

Na pytanie, w jakim czasie muszę dostać auto zastępcze, jest jedna, konkretna odpowiedź. Jest to uzależnione przede wszystkim od uszkodzeń Twojego pojazdu. Darmowy samochód zastępczy z OC sprawcy należy Ci się od momentu szkody, jeśli Twój nie jest jezdny, czyli jego stan uniemożliwia poruszanie się nim. Jeśli możesz nim jeździć, ale musisz oddać go do warsztatu, bo jest uszkodzony, to pojazd zastępczy z OC sprawcy powinieneś otrzymać z dniem zawiezienia go do naprawy. 

Nie da się ukryć, że wciąż zdarzają się takie przypadki, kiedy sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia. Myśląc o tym, czy należy się auto zastępcze z OC sprawcy, odpowiadamy twierdząco. Dobrą informacją jest to, że nawet ucieczka sprawcy wypadku nie wyklucza Cię z możliwości skorzystania z prawa, jakim jest samochód zastępczy z OC sprawcy. Ty jako poszkodowany jesteś chroniony. Nie musisz nawet posiadać zdjęcia rejestracji auta sprawcy lub wiedzieć, jak wyglądało. Uzyskanie odszkodowania z polisy OC sprawcy w takiej sytuacji sprowadza się do zgłoszenia do dowolnego zakładu ubezpieczeń, w którym pracownicy wraz z Tobą przygotują niezbędną dokumentację pozwalającą na przyznanie pojazdu zastępczego z OC sprawcy

Pieniądze zamiast samochodu zastępczegoczy to możliwe? Firma ubezpieczeniowa ma pełne prawo odmówić Ci wypłacenia pieniędzy na wynajem auta zastępczego przed faktem jego wynajmu. Nie ma obowiązku wypłacać poszkodowanym środków na wynajem auta zastępczego, ale zapłacić za jego wynajem. Musisz wiedzieć, że ubezpieczyciel pokrywa koszty pojazdu zastępczego z OC sprawcy, kiedy ten jest już wynajęty. To oznacza, że nie przysługuje Ci prawo do odszkodowania za zniszczenie samochodu, lecz za faktyczną stratę majątkową w postaci kosztu wynajmu.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań po kolizji lub wypadku samochodowym, zaraz po uświadomieniu sobie o możliwości skorzystania z takiego rozwiązania, brzmi następująco: auto zastępcze z OC sprawcy – na jak długo? Jeśli sprawca zdarzenia jest osobą ubezpieczoną, a Twój pojazd jest uszkodzony i wymaga obsługi serwisu samochodowego, wówczas przysługuje Ci auto zastępcze na czas naprawy, czyli na tyle dni, ilu potrzeba na doprowadzenie Twojego pojazdu do należytego stanu (na cały potwierdzony czas likwidacji szkody). Rozumie się przez to nie tylko czas faktycznego reperowania. Okres ten rozpoczyna się od chwili oczekiwania na rozpoczęcie czynności naprawczych i trwa do momentu, gdy możesz go odebrać. Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje Ci za darmo również podczas ustalania przez mechanika kosztów naprawy oraz zamawiania części. Bezpłatny pojazd zastępczy z OC sprawcy otrzymasz też pod warunkiem, że nie nadaje się do jazdy (zostanie stwierdzona szkoda całkowita). Z uprawnienia skorzystasz do momentu wypłaty odszkodowania lub 7 dni od stwierdzenia szkody całkowitej (zależy od Towarzystwa Ubezpieczeniowego). Jest to czas przeznaczony na zakup nowego auta. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, co jest równoznaczne z tym, iż termin może być wydłużony, jednak maksymalnie do dnia wypłaty odszkodowania. Zatem, jak długo można mieć auto zastępcze z OC sprawcy? Tak, długo, jak wymagała będzie tego sytuacja. Takie postępowanie gwarantuje, że będziesz posiadał samochód zastępczy z OC sprawcy na potrzebny Ci okres.

Jakiej klasy auto zastępcze można uzyskać?

Samochód zastępczy z OC sprawcy możesz dostać tak naprawdę różny. Z reguły jest tak, że przyznawany jest pojazd w zależności od tego, jakim dany człowiek posługiwał się do tej pory i jaki uległ uszkodzeniu w trakcie kolizji bądź wypadku samochodowego. Najbardziej możliwa jest sytuacja, w której dostaniesz auto zastępcze tej samej klasy. Czasem zdarza się, że jest to samochód niższej klasy, co ma miejsce w szczególności, gdy wypożyczalnia samochodów nie dysponuje określonym pojazdem.

Kto odpowiada za auto zastępcze – jak postępować w przypadku stłuczki?

Korzystając z samochodu zastępczego z OC sprawcy masz zapewnione wsparcie w przypadku jego awarii. Na czas naprawy wynajętego pojazdu otrzymasz auto zastępcze. 

Wszystkie informacje dotyczące odpowiedzialności uzyskasz w trakcie zgłaszania szkody.

Jak uniknąć dopłaty do wynajętego samochodu z OC sprawcy?

Koszty wynajmu auta zastępczego pokrywa w 100% ubezpieczyciel sprawcy. To oznacza, że niezależnie od tego, czy skorzystasz z bezpłatnego najmu w konkretnej sieci ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia drogowego, czy też zdecydujesz się na samodzielne znalezienie wypożyczalni, usługa nie może kosztować więcej niż kwota oferowana przez ubezpieczalnię. Wybierając pojazd z wypożyczalni ściśle współpracującej z ubezpieczycielem zyskujesz pewne korzyści. Otóż Twoje auto zastępcze z OC sprawcy zostaje bezpłatnie i szybko podstawione, a później odebrane od Ciebie ze wskazanego przez Ciebie miejsca. Dopuszczalna jest też opcja podstawienia i odebrania samochodu z dwóch różnych miejsc. Nie musisz martwić się o nieprzewidziane koszty najmu, które mogłoby przekroczyć płaconą przez ubezpieczyciela sprawcy kwotę. Istotną kwestią jest także to, że nie wpłacasz żadnej kaucji, a firma ubezpieczeniowa nie może zablokować środków na Twoim koncie. Limit kilometrów jest nieograniczony, więc zmartwienie w tym zakresie odchodzi w niepamięć. Pojazdem zastępczym możesz jechać nawet za granicę kraju. Co ważne, jeżeli nie znasz zasad najmu samochodu zastępczego, masz szansę na wykorzystanie usługi doradztwa, zyskując przy tym pewność i  bezpieczeństwo. 

Chcąc uniknąć dopłaty do wynajętego samochodu z OC sprawcy pamiętaj o tym, że wynajęcie auta wyższej klasy niż własny pojazd, może wiązać się z odmową ze strony Towarzystwa Ubezpieczeniowego w sprawie pokrycia całej kwoty najmu. Ma ono do tego pełne prawo.

Jak odebrać samochód zastępczy?

Jeżeli Twoje auto zostało całkowicie zniszczone lub uszkodzone i nie możesz bezpiecznie poruszać się nim, to powinieneś rozważyć wynajem auta zastępczego z OC sprawcy kolizji. Dzięki temu uchronisz się przed utratą mobilności oraz zaoszczędzisz pieniądze, które musiałbyś wydać na taksówkę, komunikację miejską bądź wynajęcie samochodu zastępczego prywatnie, na własną rękę. 

Otrzymanie pojazdu zastępczego z OC sprawcy nie jest skomplikowane. Jak uzyskać samochód zastępczy po wypadku, bez zbędnego stresu? Chcąc dowiedzieć się, jak wynająć auto zastępcze, uspokajamy, że jest to bardzo prosty proceder. Wystarczy, że zadzwonisz na numer ubezpieczyciela, który znajdziesz choćby na jego stronie internetowej. Inną drogą jest złożenie formularza online, napisanie maila lub osobiste udanie się do biura ubezpieczyciela sprawcy zaistniałego zdarzenia drogowego.

Sprawdź naszą ofertę

Firma Transtor jako wypożyczalnia samochodów oferuje bezgotówkowy wynajem samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy. Auto zastępcze na czas naprawy to świetne rozwiązanie, którego ogromną zaletą jest bezpłatność i brak konieczności załatwiania skomplikowanych formalności. Nie daj się oszukać ubezpieczalni i skorzystaj z przysługującego Ci przywileju. Chcesz szybko i bezproblemowo wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy? Zadzwoń i dowiedz się więcej! Sprawdź naszą ofertę i ciesz się razem z nami! Gwarantujemy, że załatwimy wszystko za Ciebie!

Sprawdź: