Jak przebiega proces wynajmu auta – krok po kroku

Jeśli jesteś zainteresowany wynajęciem samochodu z wypożyczalni, pewnie zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób przebiega cały proces. Dziś powiemy o tym, z czym się to wiąże, a tym samym zwrócimy uwagę na to, jak wynająć auto i o czym należy pamiętać. Sprawimy, że pierwsza wizyta będzie spokojniejsza i pewniejsza, a to za sprawą zdobytej z nami wiedzy.

Wybór wypożyczalni

Wynajem samochodu to przedsięwzięcie, w trakcie którego musisz zdecydować, z jakiej firmy skorzystasz. To pierwszy, szczególnie ważny krok rozpoczynający cały proceder. Jak się do tego zabrać? Można zajrzeć na strony internetowe wypożyczalni operujących w Twojej okolicy bądź skorzystać z jednej z porównywarek dostępnych w Internecie. Te, które działają na rynku oferują zarówno wynajem długoterminowy aut, ale też średnioterminowy i krótkoterminowy, jak i do celów biznesowych, ale też prywatnych, z odbiorem osobistym bądź z usługą podstawienia pod wskazany adres. W całym procesie decyzyjnym nie bez znaczenia pozostają warunki, które odnoszą się między innymi do obowiązujących cen. Aby mieć pewność, że wybrana wypożyczalnia spełni Twoje oczekiwania, sprawdź, jak bardzo rozbudowaną flotą dysponuje i jakie zasady obowiązują w niej w zależności od preferowanego okresu wynajmu. W trakcie jej doboru oczywiste jest też uwzględnienie zakresu ubezpieczenia samochodu. Otóż niektóre firmy gwarantują tylko i wyłącznie podstawowe ubezpieczenie, a za dodatkowe uiszczają opłaty. Wynajęcie pojazdu za granicą może być wyjątkowo kosztowne pod kątem napraw, więc posiadanie dodatkowego ubezpieczenia jest jak najbardziej uzasadnione. Zasadne jest również zweryfikowanie opinii innych klientów poprzez użycie wyszukiwarki Google. Katalog wypożyczalni jest dość szeroki, więc jest w czym wybierać. Nie mamy co do tego wątpliwości, że wybierzesz słusznie, trafiając na uczciwość i rzetelność.

Wybór samochodu, który chcemy wypożyczyć

Jeśli wybrałeś już konkretną wypożyczalnię samochodową, musisz podjąć decyzję odnośnie modelu auta. Można uznać, że jest to najprzyjemniejszy moment. To, jaki samochód wypożyczysz, powinno być uwarunkowane tym, do czego będzie Ci potrzebny. W dobrze wyposażonych firmach udostępniane są kompaktowe auta miejskie, solidne i pakowne samochody nadające się na dłuższe trasy, a dla wymagających pojazdy terenowe, ale też pojazdy specjalistyczne, dostawcze lub wyposażone w chłodnie bądź dodatkową przyczepę. Analizując ofertę, zwróć uwagę na średnie spalanie, pojemność baku, wielkość bagażnika, jak również ilość miejsc pasażerskich i drzwi. Jeśli masz w tym zakresie dylemat, zapytaj o to przedstawiciela, który w ramach swoich kompetencji powinien doradzić Ci jak najlepiej, by sprostać Twoim wymaganiom. W sytuacji, gdy wiesz już, jaki model jest w kręgu Twoich zainteresowań, ustal z nim, czy jest na miejscu.

Okres wynajmu

Wynajmując samochód możesz wybrać wynajem krótko-, średnio- i długoterminowy. Każda firma świadczy usługi, których warunki są zależne np. od długości okresu wynajmu. Wypożyczenie auta może nastąpić na dzień, kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Niektóre wypożyczalnie umożliwiają wynajem na godziny. Zanim ustalisz szczegóły z pracownikiem, przemyśl, na jak długo potrzebujesz wypożyczony pojazd. Dodamy, że dość często istnieje szansa na przedłużenie określonego czasu. Niemniej, dla pewności lepiej to dobrze przeanalizować zawczasu. 

Koszty wynajmu

Wynajem samochodu nie musi, ale może być kosztowny. Jest to zdeterminowane wieloma czynnikami, takimi jak choćby klasa wypożyczonego auta. Chcąc wypożyczyć pojazd typowo miejski nie zapłacisz wiele, za przestronne kombi będziesz musiał wnieść nieco większą opłatę, a za wynajem vana jeszcze więcej. Najdroższe będzie auto luksusowe i sportowe. Opłata będzie wyższa, jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie bez limitu kilometrów bądź np. na opcje dodatkowe, takie jak fotelik dla dziecka, podstawienie we wskazane miejsce itd. Nie można też nie wspomnieć o dodatkowych opłatach, które nierzadko są ukryte. Kluczowe jest dogłębne zbadanie tego tematu, by ustrzec się od nieprzyjemności i poniesienia wyższych kosztów niż założono. Pewne jest, że nie warto sięgać po najtańszą ofertę. Nasze doświadczenie podpowiada nam, że dobra okazja nie zawsze równa się z niską ceną, a wręcz odwrotnie.

Przedstawienie dokumentów i podpisanie umowy

Wynajem auta to proces, w którym w końcowym etapie następuje przedstawienie dokumentów i podpisanie umowy. To czas na formalności. Musisz podać swoje dane: imię, nazwisko, telefon oraz adres e-mail. Większość wypożyczalni wymaga przedłożenia dwóch dokumentów tożsamości, w tym prawa jazdy. Firmy najchętniej rozliczają się bezgotówkowo, dlatego niezbędne jest posiadanie przy sobie karty kredytowej. To właśnie na niej zablokowana jest kaucja, która jest oddana po zwrocie pojazdu. 

Zanim dojdzie do zawarcia umowy wiążącej, konieczne jest doprecyzowanie wszystkich istotnych szczegółów. Zanim podpiszesz ją, dokładnie zapoznaj się z jej treścią. Tam ujęte są informacje dotyczące odbioru i zwrotu samochodu, przysługujących Ci praw i zobowiązań, postępowania w przypadku ewentualnych uszkodzeń lub wypadków czy też kosztów itd. Jeśli masz jakieś wątpliwości, porozmawiaj z przedstawicielem wypożyczalni i dopytaj o wszystkie interesujące Cię kwestie. Jeżeli którykolwiek zapis wyda Ci się niejasny, musisz dopytać go o to, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że napotkasz na nieporozumienia. Zatem oszczędzając sobie niepotrzebnych nerwów, skonsultuj wszelkie niejasności. 

Zwieńczeniem jest odbiór auta. 

Reasumując:

  • wybierz odpowiednią wypożyczalnię – zaznajom się z warunkami wynajmu, dostępnością pojazdów, dodatkowymi opłatami (przeczytaj regulamin – tam znajdziesz dane związane z warunkami odbioru i zwrotu auta, kosztami i postępowaniem w przypadku wypadku bądź uszkodzenia), a także sprawdź opinie innych klientów,
  • dopasuj samochód do swoich potrzeb – jeśli nie jesteś pewien, jaki model sprawdzi się w Twojej sytuacji, poproś o wsparcie pracowników firmy wypożyczającej,
  • zarezerwuj drogą telefoniczną lub mailową wybrane przez Ciebie auto, zanim wybierzesz się bezpośrednio do salonu, a dzięki temu będziesz miał pewność, że będzie na Ciebie czekało,
  • wyznacz okres wynajmu zgodnie ze swoimi potrzebami, 
  • ustal koszt wynajmu, 
  • przedstaw wymagane dokumenty,
  • zapoznaj się z umową – przeczytaj każdy punkt i nie pomijaj tekstu zapisanego nawet najmniejszą czcionką, a jeśli masz wątpliwości, podejmij rozmowę z pracownikiem i spraw, by każda zasada była dla Ciebie jasna oraz klarowna, 
  • podpisz umowę.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak wynająć samochód. Jak ukazaliśmy, wypożyczenie auta to naprawdę nieskomplikowana sprawa, a wręcz przyjemne wydarzenie, jeśli wiesz, czego możesz spodziewać się i jakie aspekty musisz wziąć pod uwagę przy podpisywaniu umowy. Nie zapominając o tym, o czym powiedzieliśmy, nie dasz się oszukać i zapewnisz sobie spokój, a korzystając z usług profesjonalnej firmy będziesz mógł liczyć na szybką oraz przyjemną obsługę.

Sprawdź naszą ofertę

Wypożyczalnia samochodów TRANSTOR świadczy usługi wynajmu w profesjonalny sposób. Jeżeli chcesz wypożyczyć auto, a jednocześnie cenisz sobie wysoką jakość obsługi, skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możemy Ci zaoferować. Jesteśmy doświadczoną firmą, co sprawia, iż cały proces wynajęcia jest prosty, szybki oraz bezproblemowy. Zaufało nam już wielu klientów, zaufaj również Ty!

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Tobie szerokiej drogi!

Sprawdź: