Jak dbać o samochód z wypożyczalni?

Polacy coraz częściej korzystają z wypożyczalni samochodów nie tylko w kraju, ale za granicą. Po opcję tę sięgają nie tylko osoby prywatne, ale też firmy. Wszyscy, którzy decydują się na skorzystanie z takiego wariantu po raz pierwszy niejednokrotnie stresują się, zastanawiając się nad tym, jak należy dokonać tego, aby nie popaść w zbędne tarapaty. Trzeba mieć na względzie, że istnieją nieuczciwe firmy, które wykorzystują niedoinformowanych klientów i naciągają na wszystkim, na czym tylko można.  

Wynajęcie auta z wypożyczalni jest niezwykle proste, jednak czyniąc to należy liczyć się z pewnymi zasadami. Z reguły są podobne we wszystkich podmiotach wynajmujących, choć dokładne warunki wypożyczenia samochodu są ściśle określane przez firmę, która świadczy tego typu usługi. W dzisiejszym artykule przeczytasz o tym, w jaki sposób musisz dbać o pojazd w trakcie jego użytkowania oraz w jakim stanie musisz go oddać. Procedura w tym zakresie nie jest na szczęście skomplikowana, ale warto wiedzieć, o czym należy pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów, ograniczając przy tym ewentualne wydatki i czas. Z treści dowiesz się, dokąd trzeba zwrócić wypożyczony samochód, kiedy musi to nastąpić, w jakim powinien być stanie, jak również to, co to jest protokół zdawczo-odbiorczy samochodu osobowego i po co się go tworzy.  

Zwrot samochodu z wypożyczalni – dokąd?

Wynajęty pojazd w standardowym układzie powinien być oddany w tym samym miejscu, z którego został zabrany. Nierzadko istnieje możliwość odstawienia go do filii firmy wypożyczającej, jeśli takowa istnieje. Niezbędne jest wcześniejsze ustalenie tego poprzez skontaktowanie się z konsultantem wypożyczalni. Przy takim rozwiązaniu należy brać pod uwagę konieczność opłacenia transportu auta do oddziału macierzystego. W wielu przypadkach możliwe jest też zwrócenie samochodu w innej lokalizacji wyznaczonej przez siebie, lecz zwykle wiąże się to z poniesieniem dodatkowych opłat. Taka opcja wymaga także stosownego uzgodnienia, a najlepiej zapisu w umowie.

Oddanie samochodu do wypożyczalni – kiedy?

Zwrot samochodu z wypożyczalni powinien nastąpić w ściśle określonym terminie, ustalonym przez obie strony, w godzinach otwarcia firmy. Jest to czynność wyjątkowo szybko przeprowadzana, więc nie martw się, że stracisz wiele cennego czasu. Zarezerwuj maksymalnie 60 minut, choć tak naprawdę może to potrwać znacznie krócej. Warto wskazać, iż ogromna ilość przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem aut wychodzi naprzeciw swoim klientom, dając szansę na zwrot o innym czasie. Jest to jednak związane z kosztami. Tego typu kwestie muszą być ustalone z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Oddanie wypożyczonego samochodu może być przesunięte w czasie. Przedłużenie okresu wynajmu musi poprzedzać powiadomienie o tym fakcie wypożyczalni i uzyskanie jej zgody. Jak można łatwo domyślić się, warunki wypożyczenia pojazdu na dłużej są skorelowane z wniesieniem opłaty za kolejny okres użytkowania go.

Zwrot samochodu z wypożyczalni a jego stan

Mówiąc o stanie pojazdu podczas rozliczania się z niego z firmą wynajmującą ma się na myśli nie tylko kwestie stricte techniczne, ale również jego czystość. Warunki wypożyczenia samochodu są w tym względzie bardzo przejrzyste i klarowne. Otóż auto musi być zwrócone w takim samym stanie, w jakim zostało odebrane. 

Jeśli dojdzie do awarii lub uszkodzenia wypożyczonego samochodu musisz natychmiast skontaktować się z wypożyczalnią. Nie jesteś upoważniony do jego naprawy na własną rękę ani do holowania go. Jeżeli oddajesz go z defektem, który powstał poprzez Twoje zaniedbanie lub nieuwagę i jest poważny, musisz nastawić się na uregulowanie kosztów związanych z naprawą. W sytuacji, gdy uszkodzenie jest niewielkie i niezbyt drogie w usunięciu, możesz oczekiwać na szczęście w postaci braku obciążenia finansowego. Najemcy w takiej sytuacji przeważnie przymykają na to oko. 

W auto, które wynajmujesz nie można w żaden sposób ingerować. To oznacza, że niemożliwe jest dokonywanie jakichkolwiek przeróbek w wyposażeniu fabrycznym i dodatkowym, a także w jego konstrukcji. Jest to równoznaczne z dokonywaniem demontażu jego elementów. Nie rób tego, by nie dokładać sobie nieprzyjemności.   

Jeśli podczas użytkowania pojazd został zabrudzony zarówno w środku, jak i na zewnątrz, musisz bezwzględnie doprowadzić go do odpowiedniej czystości. Nie ma mowy o obłoceniu go po sam dach czy zalaniu napojem tapicerki. Wypożyczalnie przyjmują zwroty aut jedynie czystych. W przeciwnym razie musisz pamiętać o tym, że wiele z nich pobiera spore opłaty za ich sprzątanie i czyszczenie. W praktyce nadprogramowe koszty naliczane są w przypadku naprawdę mocno zabrudzonych. Większość firm zachowuje zdrowy rozsądek i nie zwraca większej uwagi na zwykłe zabrudzenia po normalnym użytkowaniu. Poza tym wydaje się, że oddanie wypożyczonego samochodu prezentującego się w nienaganny sposób powinno być standardowym postępowaniem każdego konsumenta. Skorzystanie z bezdotykowej myjni samochodowej zajmuje chwilę i jest niedrogie, a wrażenia pozostaną na długo!

Nie zapomnij o tym, że palenie tytoniu bądź e-papierosów we wnętrzu wynajmowanego samochodu jest absolutnie zabronione. Złamanie tego zakazu może surowo Cię kosztować, bowiem kary umowne, jakie naliczane są w związku z takim przewinieniem oscylują wokół kwot 500 złotych. Jeśli chcesz zapobiec temu, nie pal!

W aucie z wypożyczalni raczej nie można przewozić zwierząt. Stwierdzenie obecności sierści na tapicerce może skutkować naliczeniem nieplanowanych opłat. Szczegóły w tym zakresie określa regulamin firmy wynajmującej. Jeśli te stanowią wyraźnie o tym, że jest to niemożliwe, nie czyń tego na własną rękę, licząc, że się nie wyda!

Oddając auto nie zapomnij zabrać swoich rzeczy. Sprawdź bagażnik, wszystkie schowki oraz kieszenie zarówno w fotelach, jak i miejsce pod nimi. Nie dopuść do tego, by pozostały w nim śmieci.

Obowiązkiem klienta jest zwrot auta z kompletem dokumentów, w tym z dowodem rejestracyjnym oraz polisą ubezpieczeniową, a także z kluczykami i tablicami rejestracyjnymi. Niewywiązanie się z tego może przysporzyć ogrom problemów. Dlatego też udając się na rozliczenie z firmą przygotuj dokumenty, które otrzymałeś od niej z chwilą zawarcia umowy. 

Nie licz na to, że ominie Cię kontrola stanu samochodu. Każda wypożyczalnia sprawdzi, czy dbałeś o niego w należyty sposób. Jeśli nie, będziesz zmuszony wnieść nieprzewidziane opłaty.

Co ze zbiornikiem paliwa – czy musi być pełny w momencie oddawania wypożyczonego auta?

Wypożyczając pojazd posiadasz bak wypełniony po brzegi paliwem. Wyjeżdżając autem zatankowanym do pełna nie musisz martwić się o poszukiwanie stacji benzynowej. Firma jako warunki wypożyczenia samochodu stawia najczęściej jego zwrot z taką samą ilością benzyny czy oleju napędowego. Jest to zasada „odbiór – zwrot z pełnym bakiem”. Jeśli nie wypełnisz jej tankowanie zostanie doliczone do Twojego rachunku. Weź pod uwagę, że ceny paliwa tankowanego przez wypożyczalnię nie są cenami rynkowymi, więc może to być dla Ciebie kosztowny wydatek. Poza tym oprócz kosztów paliwa może doliczyć czas, który poświęcony jest na zatankowanie. Oczywiście nie wszystkie firmy wymagają spełnienia tego wymogu. W grę wchodzi zastrzeżenie dotyczące paliwa na zasadzie „pełny – pusty”, które nie wymusza na Tobie oddania auta z pełnym bakiem. Warto zapoznać się z treścią rezerwacji i sprawdzić, jakie założenia obowiązują w Twoim przypadku.

Oddanie wypożyczonego samochodu a protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu

Protokół zdawczo-odbiorczy auta to dokument, który zawsze podpisywany jest przy odbiorze auta. Protokół zdawczo-odbiorczy samochodu ujmuje dane na temat usterek pojazdu wynajmowanego. Jeśli pojawiają się nowe w trakcie jazdy wypożyczalnia może wyegzekwować koszty ich naprawy. Jest to zależne od wykupionego ubezpieczenia i obopólnych ustaleń zawartych w umowie. Podpisanie przez pracownika kopii protokołu jest zależne w głównej mierze od Ciebie. Jeżeli zachowasz zdrowy rozsądek i spełnisz warunki sporządzonej umowy, dbając o wypożyczony samochód, nie musisz obawiać się nieprzyjemnych niespodzianek. Zatem wynajmując go dbaj o niego tak, jak o własny.

Sprawdź naszą ofertę

Decydując się na wypożyczenie samochodu możesz skorzystać z naszej oferty. Firma Transtor jest wypożyczalnią aut uwzględniającą każdy detal, a przy tym spełniającą oczekiwania klientów. W momencie, gdy zadbasz o wynajęte auto tak samo, jak my, będziesz cieszyć się niezawodną jazdą, a współpraca z nami okaże się strzałem w dziesiątkę! Nie zwlekaj i umów się z nami na spotkanie!

Sprawdź: